W.P.Chrysler - strona pt-cruiser

Przejdź do treści

Menu główne:

W.P.Chrysler

HISTORIA
Walter P. Chrysler - czyli 134 lata marzeń o wielkiej motoryzacji
Andrzej  Karaczun, 06.04.2009,


Kartka z motoryzacyjnego kalendarza: wizjoner i twórca amerykańskiej motoryzacji Walter P. Chrysler miałby obecnie 142 lata...
Walter Percy Chrysler - amerykański inżynier, konstruktor i wizjoner, urodził się w Wamego w stanie Kansas w dniu 2 kwietnia 1875 roku.
Dorastał w Ellis, mieszkał także w Oelwein w stanie Idaho. Początkowo zafascynowała go kolej żelazna - w wieku 17 lat podjął pracę jako mechanik kolejowy. Był zdolnym i ambitnym człowiekiem, co pozwoliło mu w ciągu kilku lat na objęcie stanowiska szefa wydziału w przedsiębiorstwie Chicago Great Western Railway.
Swoją karierę rozpoczął w firmie American Locomotive Company (ALCO) specjalizującej się w produkcji lokomotyw. ALCO odnosiła sukcesy w rajdach, trudniej jednak było ze sprzedażą ich samochodów.

W 1912 roku Chrysler przeszedł do fabryki samochodów Buick. Po zaledwie pięciu latach pracy objął stanowisko dyrektora generalnego oraz wiceprezesa koncernu General Motors.
Chrysler był jednakże człowiekiem o silnym charakterze i niedługo potem pokłócił się z Williamem Durantem, prezesem firmy. To w efekcie spowodowało, że Walter P. Chrysler musiał szukać pracy gdzie indziej.
W 1919 znalazł zatrudnienie w Willys-Overland Motor Company, gdzie wypłacano mu zawrotną jak na tamte czasy pensję w wysokości 1 000 000 USD rocznie.
Odszedł stamtąd w 1921 roku, aby następnie przejąć znaną firmę Maxwell automobile, po czym przekształcił ją w Chrysler Corporation (1925), którą zarządzał aż do 60-go roku życia. Następnie przekazał stanowisko dyrektora generalnego firmy K. T. Kellerowi i wycofał się z działalności zawodowej.
Zmarł 18 sierpnia 1940 roku w wieku 65 lat
Pracownia Architektury LINIA-PROJEKT Barbara Baś
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego